Δεν υπάρχουν λέξεις για να περιγράψουν τη βαρβαρότητα που κρύβει μέσα του ένας άνθρωπος… Το άλογο της φωτογραφίας που ανέβασε στη σελίδα της η Κιβωτός Μυτιλήνης έπεσε θύμα της βαρβαρότητας και της κτηνωδίας αγνώστων.
Περιπατητής στην Βρύσα Λέσβου, ο οποίος είχε βγάλει βόλτα τον σκύλο του, μέσα σε ένα αλσύλλιο, στα όρια του χωριού αντίκρυσε ένα αποτρόπαιο θέαμα. Αμέσως ενημέρωσε το φιλοζωικό σωματείο Κιβωτός Μυτιλήνης.
Όπως φαίνεται στις φωτογραφίες κάποιος/κάποιοι είχαν δέσει με αλυσίδα από το λαιμό ένα άλογο σε δέντρο και το άφησαν εκεί για να βιώσει έναν αργό και βασανιστικό θάνατο. Η Κιβωτός Μυτιλήνης προχώρησε ήδη σε καταγγελία στο ΑΤ Πολιχνίτου, ενώ απευθύνει κάλεσμα σε όποιον γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό το έγκλημα να επικοινωνήσει με το σωματείο.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.